Abrex 1:43 – první úprava modelu „1956 Škoda 1201 Sedan“ do podoby Taxi Praha

Model Sedanu od Abrexu v měřítku 1:43 se volně prodává sotva měsíc a už se objevila jeho profesionální úprava. Není velká, ale je to přinejmenším ukázka, že je o modely Abrexu představující naše auta z padesátých let zájem. První prodejní úprava Škody 1201 Sedan představuje „drožku“ z doby uvolňujícího se postgottwaldovského socialismu, kdy ještě ani v Praze nebylo tolik aut, aby se mezi nimi musely taxíky označovat zvláštní barvou a svítícími nápisy TAXI.

Související: Model z této edice na prodej v e-Shopu Model DEPO

S úpravou přišel Martin Vild z Foxtoys, který nedávno založil skupinu profesionálních modelářů Czech Auto Legends pro výrobu limitovaných edic špičkově upravených modelů. Vodní obtisky na bocích modelů jsou vyrobené profesionálně, jako by byly přímo od výrobce. Jde o technologii dobře kryjícího sítotisku, a vzhledem k limitovanému množství modelů jsou aplikované ručně.

Pruhy na dveřích symbolizují tehdy obvyklým způsobem vůz Taxi. Na dveřích je i znak pražské služby. Taxíky v polovině padesátých let ještě zpravidla nepoužívaly cedulky na střechách ani jiné výrazné označení.

Úprava spočívá jen v polepy vodními obtisky a nezasahuje do dalších částí modelu. Sedan Taxi proto zůstává v původním balení Abrexu včetně podstavce a kartonového přebalu s originálním kódem modelu.

Chcete dostávat informace o novinkách na webu Model Depo? Přihlašte se k našemu sledování na Facebooku.

Kromě aplikace profesionálně vyrobených vodních obtisků zůstává 1956 Škoda 1201 Sedan v originálním provedení od Abrexu, včetně podstavce a jeho balení v papírovém přebalu s logem Abrex a kódem modelu.
Model je uváděný jako taxík ze známé komedie Nádraží Florenc 13:30 s Bekem, Bohdalovou, Efou, Nesvadbou a dalšími oblíbenými herci. Vůz taxi ve filmu měl ale nepřerušovaný pruh na horní části dveří pod bočními okny.
Pruhy na této 1953 Škodě 1200 jsou menší a vedou až pod zadní sloupek střechy. Pro označování vozů taxi se v padesátých letech nepoužíval unifikující předpis. Naprostá většina jich v té době jezdila bez cedulek na střeše, tak jak je to i na upraveném modelu od Abrexu.

________________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Miramis. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s Liborem Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s Pavlem Lagnerem). Autor oficiálního katalogu Abrex 2018/2019.