Majáky „dělají auto“, aneb edice policejních VW Transportérů ve velikosti 1:18 z dílny CAL

Na sérii modelově precizních majáků postavil Czech Auto Legends CAL svou novou edici modelů vozů Volkswagen Transporter T4 a Mercedes Benz 280D Transporter Policie ČR a českých hasičů ze začátku našeho století. Základem široké škály osmi verzí transportérů v měřítku 1:18 jsou majáky vyrobené v profesionálním sdružení CAL a solidně provedené modely německé firmy KK Scale.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

2002 VW Transporter T4 – Policie ČR v měřítku 1:18 nese majákovou výzbroj CAL: hlavní majákovou rampu na střeše, za ní malý maják, na čelní masce dvě modré blikačky a na nárazníku červené světlo STOP.
Majáky dělají policejní auto

CAL se v poslední době soustředí na výrobu dokonalých zmenšenin majáků, které používaly a používají bezpečnostní v Československu a České republice. Po nedávné sérii majáků AZD 500/501 ve velikosti 1:43 nyní vyrobil v měřítku 1:18 majákovou rampu doplněnou majáčkem na zadní části vozu, kterou Policie ČR a hasiči používali hlavně v letech 2000 až 2010.

Majákovou rampu, kterou zhotovil CAL, nesou dva držáky z kovového leptu.

Majákovou rampu tvoří dvě otočná světla po stranách, krytá modrými plexikryty, a černý reproduktor sirény uprostřed. V zadní části je světelný nápis STOP. Model této majákové rampy zhotovil CAL ze sedmi komponentů. Základem je černá základna, reproduktor, samostatné paraboly světel se „žárovkami“, reproduktor a kryty z modrého transparentního plexiskla. Dva nosiče majákové rampy jsou zhotovené z bytelného kovového leptu nastříkaného autentickou černou barvou.


Stopku na majákové rampě tvoří rastrovaný obtisk. Výsledný dojem je relativně autentický.

Tato rampa se většinou doplňovala menším majáčkem s jediným otočným světlem, který se montoval na zadní část střechy vozu. Také tento majáček zhotovil CAL s autenticky třírozměrnou vnitřní parabolou otočnou světla. Podstavu s parabolou kryje kopule z modrého transparentního plexiskla.

I model malého zadního majáčku na VW Transporteru Policie ČR zdobí parabola s „žárovkou“.

Na předním nárazníku modelů je červené výstražné světlo STOP. Diody skutečného světla umožňovaly rozsvítit světlo v normální a zrcadlové pozici, CAL zhotovil model světla 1:18 v normální „nezrcadlové“ pozici STOP. Model tvoří zadní černá část z držákem a transparentní přední plexikryt.

Upravené modely KK Scale

Modelovým základem pro novou sérii je nová řada 2002 Volkswagen Transporter T4 v měřítku 1:18, kterou představila německá firma KK Scale na podzim 2019. Doplňkem je bílá verze modelu 2000 Mercedes Benz 280D Transportek 1:18 také od KK Scale. Potisky s autentickými imatrikulacemi Policie ČR a českých hasičů ze začátku 21. století zhotovil CAL z tenké modelářské nálepkové folie. Je to materiálově autentické a tento materiál vydrží i neopatrnější zacházení, aniž by se musel přestříkávat čirým lakem.

2002 VW Transporter T4 – Policie ČR v podání Czech Auto Legends CAL. Za základ posloužil model KK Scale v měřítku 1:18.
Zakázková výroba

Modely nové edice vyrábí CAL individuálně na zakázku. Je možné si zvolit některý z osmi vozů VW Transporter T4 a jednu verzi Mercedesu 280D, kterou používala česká státní policie. Limitem je omezené množství asi třiceti majákových sestav, které CAL zhotovil. Cena za modely je 3950 Kč. Vzhledem k individuálnímu charakteru série nebudeme zařazovat tyto modely do e-Shopu Model DEPO. Je možné objednat je u výrobce CAL mailem na cal@volny.cz nebo přes Facebook Czech Auto Legends.

Vnitřní výbava majákové rampy je zhotovená autenticky. K otočným parabolám vede i „kabeláž“.
Celá škála osmi verzí modelů VW Transporter T4 a jednoho Mercedesu Benz 280D Transporter v provedení Policie ČR a českých hasičů, kterou zhotovil CAL na základě modelů KK Scale v měřítku 1:18 .
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Miramis. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s Liborem Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s Pavlem Lagnerem). Autor oficiálního katalogu Abrex 2018/2019.