Tři měsíce po devastačních otřesech půdy se otevřelo zničené Muzeum kovových aut v Týništi nad Orlicí

Jako Fénix z popela povstalo ze střepů rozbitých vitrín a trosek modelů malé soukromé muzeum autíček v Týništi nedaleko Hradce Králové. Díky pomoci několika spřátelených sběratelů a tvrdošíjnému úsilí zakladatele muzea Eduarda Pařízka se podařilo opravit desítky modelů a rekonstruovat poničenou část muzea. V neděli 28. září 2019 se tak muzeum konečně otevřelo pro veřejnost.

Související:Zemětřesení zničilo třetinu expozice Muzea kovových modelů v Týništi nad Orlicí

Zakladatel muzea Eduard Pařízek se už déle než dvacet let specializuje na americké automobily z minulého století. Poslední dobou se ale zaměřuje také na československé automobily a částečně i na vozový park v někdejších socialistických zemích. Jeho sbírka je systemizovaná netradičně. Modely nejsou jako obvykle řazené podle svých výrobců, ale podle historie značek skutečných automobilů. Třeba vozy Cadillac nebo Rolls-Royce tak reprezentují modely od firem Franklin Mint, Minichamps, Brumm a další.

Buďte informovaní, přihlašte se ke sledování FacebookuModel Depo.

Eduard Pařízek doplňuje řadu modelů škodovek z období Československa.

Eda je mezi sběrateli velmi oblíbený, a to nejen jako sběratelský odborník, ale také protože je velmi přátelský, poctivý a snaží se každému vyjít vstříc. To, že nebyl nikdy vypočítavý a že přátelům pomáhal, se mu teď aspoň z části vrátilo od nejbližších přátel, kteří mu pomáhali s obnovou sbírky. Desítky modelů ale byly před čtvrt rokem zničené a Eduardovi bude trvat měsíce i roky, než je opět sežene a vrátí do své sbírky otevřené pro minulost.

V muzeu je vystaveno přes šest tisíc modelů automobilů, převážně ve velikosti 1:43 a 1:64. Otevřeno je v sezóně od dubna do 17. listopadu, v sobotu 10–18 hod. a v neděli 10–17. Vstupné je 80 Kč, pro děti 40 Kč. Více informací o možnosti navštívit muzeum najdete na jeho informační stránce.

Muzeum autíček je relativně menší, což je dané tím, že modely v měřítcích 1:43 a 1:64 jsou dlouhé zhruba 5 až 10 centimetrů. Na první pohled jde „jen“ o jednu velkou místnost, ve které je více než třicet rozlehlých vitrín. Stojí ale za to pokochat se každou poličkou a každým modelem.

Těch poliček jsou ve vitrínách dohromady stovky a na nich tisíce modelů. Jsou řazené podle desítek témat – značky Škoda, Chevrolet, Ford, Renault… nebo americká policie podle států, československá Veřejná bezpečnost… dodávky z bývalého socialistického bloku, sporťáky, historické vozy… a tak bychom mohli pokračovat. A to už se za jednu návštěvu nedá pořádně vstřebat. Vyplatí se proto podívat se do muzea opakovaně.

Muzeum je v Týništi nad Orlicí, nedaleko centra městečka ve Smetanově ulici č. 395. Dovnitř se jde přes dvůr místní nábytkářské firmy. Parkovat se dá v okolí na více místech.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Miramis. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s Liborem Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s Pavlem Lagnerem). Autor oficiálního katalogu Abrex 2018/2019.